Unitary Calculations

Secondary School

Year 8 Mathematics students have been learning how to apply the Unitary Method in a real-world context to work out the best price for their weekly shopping. Once each item cost has been calculated, students apply economics and business concepts to discuss why consumers may not necessarily choose the cheapest product.